Jonizacja dwubiegunowa w wentylacji i klimatyzacji powinna być już standardem

Producenci systemów jonizacji (a dokładniej mówiąc igłowej dwubiegunowej jonizacji powietrza) wprowadzają ciągłe ulepszenia, aby jak najszybciej upowszechnić tą technologię.

Jak działają urządzenia do jonizacji igłowej?

Jonizator dwubiegunowy igłowy

Jony wystrzeliwują z zagłębionych szczotek wykonanych z włókna węglowego z ogromną prędkością.

Wówczas zaczynana się prawdziwe działanie systemu jonizacji dwubiegunowej. Jony wyrzucane są z urządzenia i rozprowadzane przez system wentylacji i klimatyzacji, zabijając pleśnie, bakterie i wirusy w powietrzu budynku i na powierzchniach budynku. Ten proces może rozpocząć się już od oczyszczania wnętrza central wentylacyjnych. Taki system działania eliminuje m. in. czyszczenie parą chłodnic i tac ociekowych central klimatyzacyjnych i klimatyzatorów. Proces ten jest lepszy niż stosowanie lamp UV, bowiem czyszczone są nawet elementy do których nie docierają promienie UV.

Po wyjściu jonów z central wentylacyjnych przemieszczają się one kanałami które są również w tym czasie oczyszczane. Powietrze dociera następnie do pomieszczenia gdzie następuje proces eliminacji zanieczyszczeń z powietrza i wnętrza budynku.

Kolejną pożyteczną cechą jonów jest usuwanie brzydkich zapachów i lotnych związków organicznych z budynku. Poczynając od prostych przykładów usuwania zapachów amoniaku z budynku, aż po zmniejszenie zapachu gazów wydzielających się ze ścieków, zapachu śmietników, czy zapachu z dymu papierosowego.

Produkty GPS posiadają najwyższej klasy certyfikację

Jony wytwarzane w tej technologii w naturze występują w górach lub nad brzegami mórz i oceanów. 

Automatyczne czyszczenie

Systemy jonizacji zasilone są prądem stałym, dzięki niemu szczotki z włókna węglowego są ładowane wysokim napięciem i przyciągają kurz, ponieważ każdy zestaw szczotek pozostaje tej samej biegunowości. W systemach prądu przemiennego (stosowanych w jonizacji dwubiegunowej), każdy zestaw szczotek zmienia biegunowość, więc to, co może przykleić się w jednym cyklu, odpycha w następnym. W miarę gromadzenia się pyłu na końcach pędzelków wyrzutowych gęstość jonów zmniejsza się.

Aby temu zapobiec, producent opracował proces automatycznego czyszczenia swoich systemów prądu stałego. Proces ten wykorzystuje pióro wycieraczki do okresowego włączania i strzepywania pyłu z końcówek szczotek. Mimo że produkty do generowania jonizacji są zaprojektowane do zainstalowania za filtrem HVAC, niektóre pyły przedostają się do środka.

W zależności od tego, ile ich przechodzi, częstotliwość wycierania można regulować. Ponieważ istnieją obawy, że proces czyszczenia może powodować zmęczenie fizyczne szczotek z włókna węglowego, są one wymienne; jednak testy cyklu życia nie wykazują degradacji.

Uniwersalne napięcie wejściowe

Ponieważ czasami trudno jest określić napięcie, które będzie optymalne, producent jonizatorów sprawił, że produkt może używać dowolnego napięcia w zakresie 24-240 V, prądu przemiennego lub stałego. Wbudowany zespół obwodów ustala napięcie wejściowe i kalibruje się do niego. Ponadto wymagania dotyczące zasilania są tak małe, że zazwyczaj urządzenie może być zasilane z obwodu sterującego. Na przykład najwyższy model jonizatora igłowego wymaga jedynie 15W.

Montaż za pomocą magnesów

Instalatorzy pracujący nad wężownicami chłodzącymi z czynnikiem chłodniczym lub instalacjami z wodą pod ciśnieniem, mogą mieć problemy z użyciem śrub. Ciasnych przestrzeniach przygotowanie elektronarzędzi do pracy może stanowić także spory problem.

Najlepszym rozwiązaniem w takich wypadkach są magnesy do montażu generatorów jonów. Aby uzmysłowić siłę tych produktów trzeba podeprzeć się przykładem: jeden przymocowany do płaskiej powierzchni może utrzymać około 25 kg. 

Igłowa punktowa jonizacja dwubiegunowa nie jest jonizacją wyładowań koronowych!

W grudniu 2018 roku czasopismo ASHRAE opublikowało artykuł na temat zmian w IAQ spowodowanych przez oczyszczacze powietrza z wykorzystanie wyładowań koronowych. Publikując artykuł, czasopismo ASHRAE wzbudziło w rynku wątpliwości co do skuteczności technologii jonizacji dwubiegunowej (NPBI) do stosowania w oczyszczaniu powietrza w pomieszczeniach.

Jednak jonizacja dwubiegunowa  NPBI to nie jonizacja wyładowań koronowych, która – jak  wiadomo wytwarzają ozon i innych niepożądanych produktów ubocznych.