JON

Jon jest naładowanym atomem lub cząsteczką w której liczba elektronów nie jest równa liczbie protonów w atomie lub cząsteczce. Atom może uzyskać ładunek dodatni lub ujemny w zależności od tego, czy liczba elektronów w atomie jest większa czy mniejsza niż liczba protonów w atomie.
Atom nazywany jest jonem, gdy atom jest przyciągany do innego atomu, ponieważ ma nierówną liczbę elektronów i protonów. Jeśli atom ma więcej elektronów niż protonów, jest to jon ujemny lub ANION. Jeśli atom ma więcej protonów niż elektronów, jest to jon dodatni lub KATION.

HISTORIA JONIZACJI POWIETRZA

Systemy jonizacji wyładowań koronowych działają od końca XIX wieku. Zostały pierwotnie opracowane przez Sir Williama Crooksa. Były sprzedawane jako „Tuba Crooksa”, a czasem nazywane lampą katodową. Około 1928 roku William Langmuir zmienił nazwę na „tuba plazmowa”. Produkty jonizacji wyładowań koronowych są dostępne na rynku od dłuższego czasu. Są one również sprzedawane jako dwubiegunowe systemy jonizacji, systemy jonizacji, lampy wyładowań koronowych (CDT) lub systemy barier bariery dielektrycznej (DBD). Bez względu na to, jak się nazywają, są one zbudowane w ten sam ogólny sposób. Wiele firm używa CDT / DBD do generowania ozonu do różnych zastosowań kontroli zapachu, ale generalnie wytwarzany ozon nie jest odprowadzany do zajmowanej przestrzeni. Krótko mówiąc, jeśli użyjesz technologii jonizacji opartej na koronach CDT / DBD, ozon będzie produktem ubocznym, w przeciwieństwie do tego, co sugerują niektóre materiały marketingowe różnych producentów. Niektórzy producenci próbują ukryć wydzielanie ozonu, nazywając go aktywowanym tlenem, tlenem triatomowym lub aktywowaną plazmą. Te odmiany nazw spowodowały zamieszanie na rynku.

Ryc. 1 pokazuje przykład bipolarnej jonizacji CDT. Składa się na to elektroda wewnętrzna, dieelektryk (szklana rurka, kwarc lub inne materiały) i elektroda zewnętrzna. Aby system wyładowań koronowych działał, napięcie i prąd muszą być wystarczająco wysokie, aby przebić się przez  materiał dielektryczny. Gdy moc wyjściowa jest wystarczająco wysoka, a przepływ osiągnięty z powodu przebicia dielektrycznego, powstaje wyładowanie koronowe. Wyładowanie koronowe najlepiej widać w całkowitej ciemności. Wygląda jak fioletowy blask całej tuby. Tam, gdzie widać fioletową poświatę, powstaje ozon.

ZNACZENIE POTENCJAŁU eV

Moc wymagana do rozbicia większości dielektryków jest większa niż 12,07 eV (elektronowoltów). Każdy gaz ma przypisany potencjał. Ryc. 2 pokazuje potencjał eV dla kilku związków chemicznych. Tlen ma potencjał równy 12,07eV, jak pokazano na rysunku 2. Kiedy pobór mocy jest większy niż 12,07eV, powstaje OZON w wyniku jonizacji tlenu lub „aktywacji”. Każdy gaz w atmosferze ma potencjał woltowy elektronów. Zrozumienie związku mocy z eV ma kluczowe znaczenie przy projektowaniu systemów oczyszczania powietrza w celu uzyskania pożądanego efektu, przy jednoczesnym unikaniu tworzenia się ozonu i innych produktów ubocznych. Igłowa dwubiegunowa jonizacja (NPBI) różni się od systemów jonizacji z wyładowaniem koronowym. NPBI nie używa dielektryka. Moc wyjściowa jest kontrolowana poniżej 12,07 eV, aby zapobiec tworzeniu się ozonu. Technologia GPS NPBI została certyfikowana przez UL 867 i UL 2998 jako technologia wolna od ozonu. Dlatego ozon, aldehydy i ultradrobne cząsteczki nie są tworzone. W rzeczywistości GPS NPBI jest używany przez wielu producentów czystych pomieszczeń w celu obniżenia zawartości bardzo drobnych cząstek. NPBI z powodzeniem stosuje się w szpitalach, biurach, na lotniskach, w szkołach, na arenach, w samolotach, gabinetach weterynaryjnych i wiwariach, by wymienić tylko kilka aplikacji.

BIPOLARNA JONIZACJA IGŁOWA (NPBI)

Elektrody NPBI lub „igły” są wykonane z włókna węglowego (patrz rysunek 3), tytanu, srebra, złota, stali nierdzewnej lub innego odpornego na korozję materiału przewodzącego. Jak widać na ryc. 3, elektrody są podłączone do obwodu i nie ma dielektryka.
 
NPBI jest używany do redukcji cząstek, kontroli zapachu, kontroli patogenów, oszczędności energii i kontroli elektryczności statycznej od ponad 10 lat. Podczas stosowania NPBI unika się wytwarzania niepożądanych produktów ubocznych, w tym ozonu, związanych z oczyszczaczami powietrza z wyładowaniami koronowymi. Opatentowana przez GPS dwubiegunowa technologia jonizacji bipolarnej igłowej NIE powinna być kojarzona ze starszymi, wytwarzającymi ozon, jonizacjami wyładowań koronowych. Jeśli nie oznacza to konieczności jonizacji bipolarnej igły punktowej, bądź ostrożny!